Jakie części komputerowe podlegają recyklingowi?
Technologia cały czas idzie do przodu, a ilość sprzętu wykorzystywanego na całym świecie z roku na rok staje się coraz większa. Niestety, mimo że wykorzystywane komputery wyróżniają się wysoką jakością, nic nie trwa wiecznie. Oznacza to, że nawet najnowocześniejszy model sprzętu, wyprodukowany przez cenione marki, ulega z czasem zużyciu i nadaje się jedynie do wyrzucenia.
Warto jednak pamiętać, że komputery nie są standardowymi odpadami, ale stanowią tzw. elektrośmieci, które należy odpowiednio przetworzyć. Co ważne niektóre ich części składowe można poddać recyklingowi. O jakie elementy chodzi? I na czym polega profesjonalny recykling części komputerowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jakie części komputerowe nadają się do recyklingu?
W Polsce podstawą prawną do recyklingu elektrośmieci jest m.in. ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, gdzie wymieniono szereg grup odpadów, a także materiały zaliczane do poszczególnych kategorii. Jeśli chodzi o sprzęt komputerowy to przykładem elektrośmieci są monitory, sprzęt teleinformatyczny, a także modemy, czy routery (sprzęt małogabarytowy i wielkogabarytowy).
Chociaż uszkodzony i niesprawny komputer może wydawać się bezwartościowy, to dla profesjonalisty stanowi on prawdziwą kopalnię cennych materiałów. Chodzi przede wszystkim o elementy podzespołów, które są bogate w surowce, takie jak srebro czy złoto. Należy jednak pamiętać, że proces ich pozyskiwania powinien być przeprowadzany jedynie przez profesjonalistów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obok wartościowych substancji, sprzęt elektroniczny zawiera także materiały niebezpieczne dla zdrowia i życia, takie jak ołów, czy rtęć.
Recykling elekrośmieci - o czym pamiętać?
Jeśli chodzi o recykling części komputerowych, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwsza z nich to konieczność oddawania elektrośmieci do wyspecjalizowanych punktów. Zabronione jest bowiem wyrzucanie takich elementów razem z codziennymi odpadami lub pozostawienie ich na łonie natury (szkodliwe substancje mogą przenikać do środowiska naturalnego).
Jak przebiega proces recyklingu? Podstawą jest staranna ocena sprzętu. W zależności od tego, do jakiej grupy zostanie zaliczony, podejmowane działania są nieco inne. Mówiąc ogólnie proces ten wygląda następująco:
- materiały zaliczone do grupy pierwszej to sprzęt, który wymaga drobnych napraw lub regeneracji i może zostać ponownie wykorzystany zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem,
- materiały zaliczone do grupy drugiej ulegają rozłożeniu na mniejsze części, tak aby ponownie wykorzystać niektóre elementy w procesie produkcji nowego urządzenia,
- materiały zaliczone do grupy trzeciej nadają się jedynie do odzyskania pewnych materiałów, dlatego zostają rozdrobione i w większości zutylizowane.