Jakie są kary za wyrzucanie elektroniki do śmieci?
Świat, w którym żyjemy pędzi do przodu, a jedną z jego cech charakterystycznych jest konsumpcyjny styl życia. Sytuacji nie poprawia fakt, że większość produkowanych obecnie sprzętów to propozycje, które ulegają szybkiego zepsuciu i które musimy zastąpić ich nową wersją. Wszystko to sprzyja tworzeniu dużej ilości odpadów, w tym tzw. elektrośmieci. Co zaliczamy do tej kategorii? I jakie kary grożą za niewłaściwe pozbycie się tego rodzaju odpadów? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Elektrośmieci - czyli co?
Elektrośmieci to nazwa, która oznacza różnego rodzaju zepsute, ale także niepotrzebne już urządzenia elektryczne i elektroniczne. Do grupy tej zaliczamy zarówno elektrośmieci wielkogabarytowe, jak i małogabarytowe.
Elektrośmieci to m.in.:
- wielkogabarytowe urządzenia AGD (m.in. lodówki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki),
- sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny (m.in. notebooki, komputery PC, drukarki, kopiarki, skanery, faksy, telefony komórkowe),
- sprzęt audio-video (m.in. telewizory, głośniki, magnetofony, kamery, odtwarzacze DVD, instrumenty muzyczne),
- małogabarytowe urządzenia AGD (m.in. odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, zegary),
- zabawki, urządzenia do rekreacji (m.in. konsole gier video, automaty, sportowy sprzęt elektryczny i elektroniczny),
- narzędzia (m.in. wiertarki, piły, kosiarki, maszyny do szycia).
Jakie są kary za wyrzucenie elektroniki do śmieci?
Należy pamiętać, że wszystkie wymienione powyżej elementy to urządzenia, które zawierają w sobie szkodliwe dla środowiska naturalnego substancje i surowce. Jeśli zostaną one wyrzucone w nieodpowiedni sposób, mogą stanowić poważne zagrożenie dla natury, a co za tym idzie dla nas samych. Nic więc dziwnego, że w polskim prawie ustanowiono przepisy nakazujące staranne utylizowanie elektrośmieci i oddawanie ich do profesjonalnych, wyspecjalizowanych punktów odbioru.
Na uwagę zasługuje fakt, że na osoby, które zlekceważą obowiązujące normy i będą pozbywać się niepotrzebnego sprzętu w sposób kolidujący z prawem, czeka kara. Jaka? Sprawca może zostać obciążony karą grzywny, której wysokość wynosi nawet pięć tysięcy złotych.
Na szczęście istnieje wiele wygodnych sposobów, które pozwalają nam uniknąć grzywny, a jednocześnie sprawiają, że środowisko naturalne nie zostaje obciążone. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z usług naszej firmy, która prowadzi recykling AGD i recykling RTV, umożliwiając łatwe pozbycie się kłopotu, przekształcając zbędne elektrośmieci w cenne materiały do ponownego wykorzystania. Skorzystanie z naszych usług to sposób na wygodne przyczynienie się do ochrony przyrody.