Podstawowa klasyfikacja elektrośmieci
Wyrzucanie elektroodpadów do przypadkowych śmietników jest niezgodne z prawem. Ponadto zużyte artykuły RTV i AGD zawierają w sobie wiele szkodliwych substancji, co stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. W zużytym sprzęcie znajduje się również wiele surowców, które przy odpowiedniej obróbce mogą być ponownie wykorzystane. Obecnie na rynku pojawiają się firmy specjalizujące się recyklingu starych urządzeń.
6 grup sprzętowych
Od 1 stycznia 2018 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące klasyfikacji, a tym samym recyklingu elektroodpadów. Zostały one podzielone ze względu na sposób i koszt przetwarzania. Dotychczasowa liczba 10 grup elektroodpadów została zamieniona na 6 i wygląda następująco:
- Sprzęt małogabarytowy, którego wymiary nie przekraczają 50 centymetrów: odtwarzacze dźwięku, przyrządy stosowane do monitorowania, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze, regulatory ciepła, żelazka i zegarki.
- Sprzęt wielkogabarytowy, do którego zalicza się urządzenia przekraczające wymiar 50 centymetrów. Między innymi są to pralki, zmywarki, wyroby medyczne czy też płyty grzejne.
- Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, czyli komputery, drukarki, telefony, GPS oraz routery.
- Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 mm². W tej grupie znajdują się monitory, notebooki, laptopy, odbiorniki telewizyjne, a nawet cyfrowe ramki LCD do zdjęć.
- Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – chodzi o grzejniki zawierające olej, pompy ciepła, sprzęt klimatyzacyjny, chłodziarki oraz zamrażarki.
- Lampy niskoprężne, wysokoprężne, proste, kompaktowe i fluorescencyjne oraz diody LED.
Wprowadzony podział odpadów elektronicznych ma uporządkować dotychczasowy zamęt panujący w recyklingu.